25. 11. 2023 0 Comments

Zlato – od starých čias je symbolom moci, prestíže a luxusu. Milujú ho ženy aj muži. Každý svojím spôsobom. Aké je tajomstvo vzniku tohto vzácneho kovu, ktorý fascinuje ľudí už niekoľko tisíc rokov.

Vznik zlata nie je vecou samotnej planéty

Na to aby vzniklo zlato, bolo potreba množstvo faktorov. Ich jedinečný pôvod na Zemi však hľadáte márne. Musíte sa pozrieť ďalej – do vesmíru. Za vznikom zlata stojí búrlivý jav. Záblesk gamma -ray burst žiarenia. Inak povedané záblesk GRB. Odohral sa práve vo vesmíre počas zrážky dvoch neutrónových hviezd. Táto zrážka bola tak masívna, že vytvorila teplotu a tlak vhodnú na vznik ťažkých kovov. Zlato bolo jedným z nich. Bolo súčasťou mračna, z ktorého bola vytvorená aj naša slnečná sústava. Po masívnej explózii sa dostalo na povrch Zeme. V rôznych hĺbkach tvorilo ložiská tohto vzácneho kovu. Je priam neuveriteľné, že tento tak vzácny kov má pôvod mimo našej planéty. Zrejme preto je opradený tajomstvom a vábením ľudského pokolenia.

Zlatá rezerva je istota do budúcnosti

Je to skutočné zlato?

Zlato je mäkký kov, preto patrí v stupnici tvrdosti práve do tejto skupiny minerálov. Oproti nemu diamant obsadil prvú priečku tejto stupnice. Zlato je také mäkké, že aby sa s ním dalo pracovať, je potrebné pridať iné drahé kovy aby zliatina dosiahla tvrdosť, ktorá umožňuje jej spracovanie. Stáva sa tak trvácnejšou a tvrdšou. Biele či ružové zlato vzniká pridaním rôznych kovov. Napríklad paládium či striebro. Vývojom týchto kombinácii je dnes možné vlastniť dokonca modrasté zlato. Ako ale zistíme rýdzosť tohto kovu? Na meranie rýdzosti slúžia karáty. Čím vyššie číslo, tým čistejšie zlato a zároveň vyššia hodnota. Rýdze zlato má 24 karátov – teda 1000/1000. V šperkárstve sa využíva väčšinou 18 – karátové zlato. Každý šperk musí byť opatrený puncom, ktorý určuje jeho rýdzosť.

Zlato a jeho hodnota dnes

Zlato ako jediná komodita si obhájila svoje miesto v investovaní aj v rokoch krízy 2007 a 2008. Aj keď svetové trhy boli silne otrasené, cena zlata napriek tomu postupne narastala. Kým o 5 rokov cena zlata zastavila na úrovni 400 dolárov v roku 2008 zlato pokorilo úroveň 1000 dolárov. Naprieč rokmi si zlato neustále posiluje svoju neochvejnú pozíciu v oblasti investičných príležitostí. Dôkazom je záver roku 2022, kedy unca zlata prešvihla hodnotu 1800 dolárov. Ak sa teda dívame na vývoj hodnoty zlata, jeho cena je neustále v pohybe a krivka smeruje nahor. Práve to je dôvod, prečo zlato udržuje popredné priečky mnohých investorov.

Zlato si obhájilo svoju pozíciu v investovaní aj počas krízy

Ako investovať do zlata

Ak s investovaním iba začínate, alebo premýšľate či vôbec začať, zbystrite. Ideálne v začiatkoch, je nehrať sa na ostrieľaného profíka. Je dosť možné, že pochybíte v čítaní nepriamych znamení trhu a Vaša investícia môže byť nenápadne preč. Stavte na istotu overenú desiatkami rokov a to je práve investícia do zlata. Investovať môžete rôznymi formami. Najznámejšou investíciou sú zlaté tehly https://goldvault.sk/collections/zlate-tehlicky. Tento menší poklad sa z istotou skrýva v mnohých trezoroch veľkých hráčov ekonomiky, ako stabilná rezerva v čase možnej krízy. Ak sa radíte skôr k budúcim zberateľom a potrpíte si na zaujímavé veci. Je pre Vás rovnako výhodné investovať do zlatých mincí. Ak ste na vážkach a chceli by ste si porovnať svoje možnosti, nebude na škodu navštíviť stránku goldvault.sk. Potrebné informácie, odporúčania a aj porovnanie možností investovania je najlepšie prezrieť u profesionálov, ktorý sa investíciám do zlata venujú dlhšiu dobu a majú za sebou veľa spokojných klientov.