12. 3. 2024 0 Comments

Inzerátov typu hľadám upratovačku Spišská Nová Ves je veľa. Niektoré sa zaoberajú aj čistením kobercov a umývaním okien.

Kto umyje okná

Bývate v panelovom dome v niektorom z vyšších poschodí, napríklad medzi tretím a jedenástym poschodím? A trpíte závratmi alebo aspoň nepríjemným pocitom strachu z výšok? Potom by ste okná radšej nemali vôbec umývať a mal by to za vás urobiť niekto iný. Umývanie okien vo veľkých výškach je veľmi riskantné a nebezpečné už len preto, že máte vysoko položené ťažisko tela, a stačí potom len krátke zavrávoranie a strata rovnováhy, a ste z okna vonku. Dokonca aj z prvého poschodia bývajú pády z okien smrteľné, ak dopadnete na hlavu alebo na chrbát, nieto potom pád z desiateho poschodia, kde nemáte prakticky žiadnu šancu na prežitie.

čistenie kobercov

Kto vyčistí koberce

Máte v celom byte koberce, teda v obývacej izbe, v detskej izbe a v spálni, ktorých podlahová plocha má približne 50 metrov štvorcových, a potrebovali by dôkladne vyčistiť? Ste si vedomí, že klasický vreckový vysávač nie je schopný koberce udržiavať v takej čistote, aby stále vyzerali ako nové? Potom vám je určite známe, že jediná pomoc, ako ich zas dostať do tejto podoby, je špeciálny čistiaci stroj.

umývanie okien

Čistiace stroje prehnetú koberce kefami pomocou tekutiny s čistiacim roztokom, tým sa z vlákien uvoľnia všetky prilepené nečistoty, a následne sa ihneď odsajú do zbernej nádoby. Prečo sa vlastne koberce musia čistiť týmto spôsobom, a prečo na to nestačí vysávač?

Výkon vysávača – keby bol prach iba suchý, bolo by veľmi ľahké ho z koberca nasať akýmkoľvek vysávačom, lenže na koberci sa prach lepí na textilné vlákna vďaka vlhkosti vzduchu a najmä tukovej zložke, ktorá je rozptýlená v ovzduší napríklad pri sprchovaní alebo pri príprave pokrmov, a ďalšia tuková zložka sa tam objavuje pri chôdzi – je prilepená na ponožkách a je súčasťou povrchu bosých chodidiel. Prilepený prach zmiešaný s tukom je taký lepivý, že si s ním žiadny vysávač neporadí, a jediné, čo naň platí, je špeciálny čistiaci stroj, najlepšie na mokrý spôsob.