12. 1. 2024 0 Comments

Tiež máte doma ešte staré volfrámové žiarovky? Niektorí ľudia si ich schovávajú z nostalgie a dokonca ich stále môžete zakúpiť v niektorých obchodoch. Sú vhodné ako na svietenie, tak najmä ako vykurovací zdroj pre chovateľov obojživelníkov a plazov v teráriách. Avšak počítajte tu s dvoma zásadnými nevýhodami, a síce s extrémne vysokou spotrebou elektriny a zároveň s pomerne krátkou životnosťou.

wolfrámová žiarovka

Volfrámové žiarovky je možné dnes celkom pohodlne a veľmi jednoducho nahradiť LED žiarovkami https://www.ledprodukt.sk/67-led-ziarovky. Aké výhody vám môžu ponúknuť, a prečo tie staré s volfrámovým vláknom by ste mohli mať skutočne len pre nostalgické ohliadnutie, prípadne pre nejakú recesiu vo forme retro párty?

moderné svietidlá

Príkon verzus svetelný tok – technológia svetelných zdrojov LED podlieha neustálemu, ale pomerne svižnému vývoju. Ešte v roku 2005 to nebolo nič svetoborné, tieto žiarovky boli pomerne drahé a poskytovali stále nedostatočný výkon, ale od tej doby uplynulo už necelých dvadsať rokov a karta sa obrátila. Dnes zaobstaráte za veľmi dobrú cenu LED žiarovku so zhodným svetelným tokom ako jej predchodca s volfrámovým vláknom, a pritom s niekoľkonásobne nižšou spotrebou elektriny. A tak sa napríklad môže stať, že vo vašom šesťramennom lustre, kde stále máte inštalované stowattové volfrámové žiarovky, s celkovým príkonom 600 W, môže dnes svietiť rovnako výkonných šesť LED žiaroviek s príkonom iba 60 W.

Životnosť – volfrámová žiarovka vám bude svietiť zhruba rok (životnosť približne tisíc hodín prevádzky), potom ju budete musieť vymeniť za novú. LED žiarovky svietia oveľa dlhšie, tam sa počíta so životnosťou okolo 50 tisíc hodín, takže sa z týchto výrobkov môžete tešiť aj niekoľko desiatok rokov. Nebudete potom musieť riešiť častú výmenu žiaroviek a ušetríte tým ako čas, tak aj peniaze. LED žiarovky sú dnes veľmi dobre dostupné a nemusíte mať obavy, že by ste nikde nezohnali ekvivalent starých žiaroviek s rôznymi typmi pätíc.