15. 12. 2023 0 Comments

Existuje viacero učení o joge a každý z týchto smerov je prospešný. Gyana joga https://meditaciaajoga.sk/category/joga/gyana-joga/ je napriek menšej popularite veľmi zaujímavé učenie o duchovnej podstate a možnosti ju nachádzania. Závisí od vášho nastavenia, aký typ jogy je pre vás vyhovujúci, či sa skôr rozhodnete precvičiť si telo, oddýchnuť myseľ alebo sa usilujete o niečo vyššie, o hľadanie duchovna. Už vás neuspokojujú materiálne záležitosti? Chcete objaviť, čo skrýva vaša duša, vaše podvedomie? Práve na to je určená gyana joga, ktorá nám odhaľuje procesy súvisiace s funkciou nášho vedomia.

joga

Dosiahnuť úplnosť gyana jogy určite nie je ľahké a vyžaduje si zložitú, komplexnú a bolestivú cestu, často aj trvanie niekoľko ľudských životov, počas ktorých musíme získať to skutočné vedenie. Na úplné obsiahnutie zákonov gyana jogy je potrebné ovládať bhakti-jogu, kde už nie je centrom pozornosti človek, ale Najvyššia bytosť, s ktorou máme nadobudnúť a udržiavať vzácne spojenie. Ako je to možné v dnešnej dobe, keď vládne zhon a chaos v živote a v hodnotách? Bhakti-joga obsahuje aj vedomie o gyana joge, spojenie s transcendentálnym ja.

joga

Sprostredkovatelia s Najvyššou bytosťou majú označenie čistí oddaní a tento titul možno dosiahnuť po dlhodobej a poctivej službe duchovným princípom. Ide o učenie o duchovnej iskre. Guyana joga sa usiluje o vystihnutie podstaty duchovnej osoby vo všetkých jej smeroch. K duchovnej ceste vedie aj zákon o nezabíjaní zvierat, podľa ktorého je práve vražda zvierat dôvodom vedenia vojen na svete. Treba si teda uvedomiť, ako veľmi súvisí naše nastavenie s životmi iných stvorení na Zemi. Ako sa podľa týchto princípov riadiť a ako v sebe objaviť to duchovné a pravé? Inšpiráciu nájdete aj na našich stránkach meditácia a joga, kde vám radi poradíme.